Jól ismert, hogy a COVID-19 világjárványt a SARSCoV2 koronavírus okozza.
- Kutatók arról számoltak be, hogy az ACE2, a SARSCoV2 legfontosabb gazdasejt receptora, alapvető szerepet játszik a vírus sejtbe történő bejutásában, ami a végső fertőzést okozza. A nyelv – ugyanúgy, ahogy a bél, a szív, a vese és a tüdő – olyan szerv, ahol nagy számban van jelen az ACE2. (Xu et al. International Journal of Oral Science (2020) 12:8),
- Úgy tűnik, az első 10 napban, amikor a beteg még tünetmentes és nagyon fertőző, a vírus főleg az orr/száj/garat szintjén szaporodik fel, majd a tüdőbe kerül (Nature online 2020 https://doi.org/10.1038/s41586-020-2196-x (2020)).
- A nyállal történő átadás és az aeroszol képződés lehetősége fertőzött betegekből, különös tekintettel a fogászat területére (International Journal of Oral Science 2020; 12:9)
- A koronavírus vírusterhelése kapcsolatban áll a COVID-19 súlyosságával (Lancet Infect Dis 2020, https://doi.org/10.1016/S1473-3099(20)30232-2. Emiatt felmerült, hogy ha mérséklődik a kórokozók jelentette terhelés a szájban, átmenetileg csökken az a vírusmennyiség, amit a hordozó üríteni tud, így kisebb a más emberek megfertőzésének a kockázata.
A cetilpiridinium-klorid (CPC) – egy széles körben ismert, fertőtlenítő hatású kvaterner ammóniumvegyület – in vitro képes elpusztítani a következő vírusokat: influenza A H3N2, influenza A H1N1, influenza B és egy Oseltamivir-rezisztens influenza A vírus. A CPC a vírus lipidburkának szintjén hat, tönkreteszi a burok szerkezetét. Emiatt a szerzők megjegyzik, hogy a CPC más burkos vírusokra is hatással lehet, mint például az RSV (Respiratory Syncytial Virus), a parainfluenza és a koronavírus (Pathogens and Immunity 2017;2(2):253-69.
Egy kettős vak, randomizált, placebokontrollos klinikai próbavizsgálatban egy CPC-vel készült, belélegzett terméket vizsgáltak az influenzavírus, a respiratory syncytial vírus, a humán metapneumovírus, a rhinovírus és az adenovírus által okozott felső légúti fertőzések kialakulásának megakadályozása szempontjából. A próbavizsgálatban megfigyelték, hogy a kezelt betegeknél a vírusfertőzés kevésbé volt súlyos, és a vírusos epizódok rövidebbek voltak (BMC Infectious Diseases; 2017;17(74):1-8).
A klórhexidin egy biguanid típusú antiszeptikus és fertőtlenítő hatású szer, ami Gram-pozitív és Gram-negatív baktériumok, opcionális anaerob és aerob baktériumok, illetve élesztőgombák széles köre ellen hatásos.
Egy nemrég készült metaanalízis, ami az eljárás előtti szájöblítők hatásosságát vizsgálta a fogászati eljárások során keletkező aeroszol segítségével szétszóródó mikroorganizmusok számának csökkentésében, igazolta, hogy a klórhexidin és cetilpiridinium-klorid tartalmú szájöblítők szignifikánsan csökkentették a telepképző egységek számát a fogászati aeroszolokban (JADA 2019:150(12):1015-1026)
Ezek miatt az adatok miatt Lombardia (Olaszország), Hongkong, Hollandia és Spanyolország fogorvosi kollégiumai által készített, fogászati klinikákra vonatkozó protokollok javasolják, hogy a beteg száját öblítsék ki klórhexidin és/vagy CPC tartalmú szájöblítővel az ellátás előtt.
A Dentaid úgy véli, hogy a CPC nem gyógyít meg, és nem előzi meg a személy fertőződését, de az adatok azt mutatják, hogy fontos szerepe lehet a szájüregi vírusterhelés csökkentésében, ezzel mérsékelve a betegség átterjedését fertőzött betegről olyan egészséges személyre, aki a beteg által szétszórt vagy aeroszollá alakított részecskékkel kerül kapcsolatba.
A fentiek miatt javasoljuk, hogy öblítsék ki betegeik száját klórhexidin (0,5%-0,12%) + CPC (0,01% – 1%) tartalmú öblítővel a fogászati kezelés előtt, ezzel csökkentve a fertőzőképes terhelést.
Megadom Önnek az e-mail címem, arra az esetre, ha szeretné megbeszélni az ajánlatunkat.
Tisztelettel,
Dr. Joan Gispert
Kutatási, fejlesztési és innovációs igazgató, Dentaid Research Center
joan.gispert@dentaid.es
Angol nyelvű cikk: The recent studies that indicates the relevance of the mouth during the COVID-19 outbreak. (download PDF)